V tomto blogu si trošku pozrieme, čo je vlastne montessori. Toto slovo je v dnešnej dobe veľmi „in“, robia sa okoľo toho veľké „marketingy“. Každí predáva hračky pod názvom montessori, aby ich predali, ale len niektoré patria do tejto kategórie. Takže čo znamená montessori?
Mottom hier založených na montessori je: „Pomôž mi to urobiť sám!“ Tieto hračky a brainstorming hry sú realistické a prírodzené, a – rovnako ako väčšina oblasti života – vyžadujú kritické a nezávislé myslenie. Toto nielen veľmi podporuje učenie našich detí na základe ich vlastných skúseností, ale aj ich rozvoj vnímania a jemných pohybových schopností.
SENZORICKÉ HRAČKY
Hry založené na montessori metóde sa všeobecne delia do troch skupín. Jednou z nich je skupina tých, ktorý sa zameriavajú na zlepšenie vnímania. Správne zmyslové vylepšenie a rozvoj rôznych zmyslov je obzvlášť dôležité predtým, ako sa dieťa presunie na vyššiu úroveň intelektuálneho tréningu. A deti vo veku od 3 do 7 rokov sú pre tieto úlohy ideálne.
Typickými príkladmi zmyslových vylepšovacích hier sú kocky, stavebnice, ktoré priložia, naložia na seba alebo postavia vežu, či mesto. Veža, ktorá sa má postaviť, sa môže skladať z kociek rôznych veľkostí, menších šálok, stavebných blokov rôznych tvarov a farieb, ale môže zahŕňať časti zvierat alebo v prípade väčších škôlkárov celé štvrte miest. Senzorické vývojové hračky poskytujú aktívnu zábavu pre detičky, medzitým čo súčasne dávajú do pohybu a snímajú viaceré zo svojich zmyslov.
realistické hračky
Skvelá voľba pre škôlkárov – a pravdepodobne najviac zábavné – je realistická hra Montessori. Hračky tohto typu zmenšujú veľkosť určitých vecí pre dospelých a napodobňujú každodenné úlohy matiek a otcov, ktoré sú pre deti zvyčajne veľmi atraktívne. Počas životných hier si naše deti môžu vyskúšať úlohy, ktoré im poskytujú praktické vedomosti a zároveň rozvíjajú svoje jemné motorické zručnosti, rovnováhu, koncentráciu, koordináciu očí a schopnosti riešiť problémy. Okrem toho môžu počas hier získať dôveru a nezávislé myslenie.
Hračky v skutočnom živote zahŕňajú miniverzie každodenných vecí, ako sú chrobáky, drvenie, prestieranie, záhradníctvo alebo varenie. Okrem obstarávania detských nástrojov pre tieto činnosti je veľmi užitočné urobiť hry zaujímavejšími a premyslenejšími. Napríklad, ak sa hráte na varenie, požiadajte ju, nech skúsi použiť prísady uvedené v našom recepte alebo ak zametáte, nech presúva sklenené gule do vopred nakresleného štvorca, a odtiaľ ich skúsi viesť k lopatke, alebo pri sušení šiat nech zotriedi prádlo podľa ich farieb.
Teoretické hry
Medzi teoretické hry patria tie, ktoré rozvíjajú matematické, vedecké alebo logické zručnosti. Väčší predškolák sa už bude zaujímať o hry Montessori tohto druhu, pretože dobre používa svôj mozog. Jednou z hlavných úloh teoretických hier je oboznámiť naše deti so základmi vedy a počítania, a pripraviť ich na vyššiu úroveň v škole. Existuje veľa teoretických hier, ktoré môžeme vyrobiť doma, či už je to hračka na porovnávanie čísel, alebo váha, s ktorou hravo môžeme spoznať hmotnosť predmetov.